Trump, otomotiv sektörüyle ters düşebilir

Trump, otomotiv sektörüyle ters düşebilir

ABD’de Trump yönetimi, 23 yıllık Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) Kanada ve Meksika ile yeniden müzakereye bu hafta başlayacak.

Ancak Başkan Donald Trump, Meksika ile giderek büyüyen ticaret açığını kapatmak ve otomobil ve parçalarının menşe kurallarını sıkılaştırmak istediği müzakerelerde, Amerikan otomotiv sektörü ile ters düşebilir.

NAFTA konusundaki öfkesi, diğer tüm sektörlerden daha fazla otomotiv sektöründe odaklanan Trump, otomobil fabrikalarını, ABD’deki istihdamı ucuz işçilik bulabildikleri Meksika’ya kaydırmakla suçluyor.

“İmalatta istihdamı artıracak politika benimsenmeli”

Sektörün önde gelen isimleri, ABD’de imalat sektöründe istihdamı artırmanın daha iyi bir yolunun, otomobil ihracatını artıracak politikalar benimsemekten geçtiğini söylüyorlar.

Kanadalı ve Meksikalı müzakerecilerin bu hafta Washington’da başlayacak görüşmelerde zorlanacakları bir başka konu da ticaret anlaşmazlıklarının çözümü için kullanılacak mekanizma olacak.

ABD, bazı Meksika ve Kanada mallarının haksız sübvansiyonlardan yararlanmasına imkan verdiğini iddia ettiği “19. Bölüm” olarak bilinen bir hükmü kaldırmak istiyor. ABD temsilcileri, aynı zamanda kur manipülasyonunu da engelleyici hükümleri anlaşmaya koymak istiyorlar. Görüşmeler, NAFTA içinde önemli bir oto üreticisi olan Kanada için de hassas.

2018 başında sonuç almak istiyorlar

Müzakereler çarşamba günü Washington’da başlayacak. Yetkililer 2018 Temmuz ayında Meksika’da yapılacak başkanlık seçimi ve 2018 Kasım ayında ABD’de yapılacak Kongre ara seçimlerinden kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşmamak için 2018 başında sonuç almayı planlıyorlar.

Kaynak: Reuters

18/08/2017 / by / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir