Trafik cezalarına nasıl itiraz edilir?

Trafik cezalarına nasıl itiraz edilir?

Trafik cezalarına nasıl itiraz edilir?

Trafik cezaları her sene artmakla beraber sürücülere ciddi bir maddi kayıp yaratabilmektedir. Sürücüler, bazen dikkatsizlik sebebiyle bazen de aceleci davranmaları sebebiyle çeşitli trafik cezaları ile karşı karşıya kalabilmektedirler.
Şayet yemiş olduğunuz trafik cezasını hakkettiğinizi düşünüyorsanız bir sorun yok. Ancak yemiş olduğunuz trafik cezasının haksız yere yazılmış olduğunu düşünüyorsanız yasalar sürücüler için bu cezaya itiraz hakkı tanımış durumda.
Örneğin; kırmızı ışıkta geçmeniz sebebiyle, hız sınırını aşarak radara yakalanmanız ya da yanlış park sebebiyle bir trafik cezası yediniz ve bu şekilde bir ihlal yapmadığınızı düşünüyorsunuz. Bunun için bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Peki cezaya nasıl itiraz edilir?
Öncelikle adınıza kesilmiş olan trafik cezaları 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmelidir. Aksi takdirde kesilmiş olan trafik cezasına itiraz hakkınız doğmaktadır ve bu cezaya Sulh Ceza Mahkemesi aracılığıyla itiraz edebilirsiniz.
Karayolları Trafik Kanunu, polisin sizi durdurarak yüz yüze yazmış olduğu cezalarda 15 gün itiraz süreniz bulunmaktadır. 15 gün itiraz süresi yüz yüze yazılmış olan cezalarda, cezanın yazıldığı andan itibaren, plakaya yazılması durumunda ise tebliğ tarihinden itibaren başlamaktadır.
Plakaya yazılmış olan cezalarda, ceza ruhsatınızda yazan adresinize gönderilmektedir. İkamet adresinize PTT vasıtası ile gönderilen ceza, siz evde bulunmuyorsanız postacı kapınıza not bırakmakta ve cezanızı muhtarlığa teslim etmektedir. Tebliğ tarihi bu andan itibaren başlamaktadır. Şayet, yemiş olduğunuz trafik cezası eski adresinize gönderilmiş ise, bu sistemin suçu değildir. Sistemde kayıtlı adresinizi değiştirmediğiniz için sizin suçunuzdur…
Trafik cezalarına itiraz işlemleri trafik mahkemelerince yapılmaktadır. Ancak neredeyse çoğu ilimizde trafik mahkemeleri bulunmaz. Bu sebepten dolayı cezalara itiraz Sulh Ceza Mahkemesine yapılmaktadır. Aşağıda saymış olduğumuz evraklar ile Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak yemiş olduğunuz cezanın haksız olduğunu bildirebilir ve duruma itiraz edebilirsiniz…
Dava dilekçesi
Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
Ruhsat Fotokopisi
Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi
Yukarıda vermiş olduğumuz belgeleri, Sulh Ceza Mahkemesinin kalemine, trafik cezasının ve tebligat kâğıdının aslının sizde kalacak şekilde teslim etmelisiniz. Daha sonra herhangi bir duruşmaya gerek duyulmadan, dilekçede yazmış olduklarınıza istinaden karar verilmektedir.
Mahkeme sonucu tebligat ile adresinize gönderilecektir. Mahkemenin davayı karara bağlama süresi, mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişmektedir. Bu süre 2 ile 3 aya kadar uzayabilmektedir. İtiraz hakkınızı sadece haklı olduğunuzu düşündüğünüz cezalar için kullanmanız en iyisi.
Kazasız ve cezasız sürüşler dileğiyle…

01/02/2019 / by / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir